Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

Svėdasai

Svėdasų herbas

Svėdasai – miestelis Anykščių rajone, pusiaukelėje tarp Anykščių ir Rokiškio bei Kupiškio ir Utenos. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Stovi Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia (pastatyta 1794 m.) ir koplyčia, J. Tumo-Vaižganto gimnazija, paštas, stovi paminklas Vaižgantui. Į šiaurę nuo miestelio telkšo Svėdasas, o pietuose į miestelio teritoriją įsilieja Alaušas.
Radviloms priklausęs Svėdasų dvaras minimas nuo 1503 m. rugpjūčio 15 d., kai patvirtinant žemės nuosavybės teises bajorui M. Grinkevičiui Užpalių krašte prie Svėdasų kelio, ir buvo pirmą kartą paminėtas vietovardis. Kiek vėliau, 1522 m. minima pirmoji Svėdasų bažnyčia, nuo 1574 m. ir miestelis. Panašiu laiku pastatyta ir protestantų bažnyčia.

1831 ir 1863 m. sukilimuose vietos gyventojai aktyviai reiškėsi, platino knygas spaudos draudimo laikotarpiu.

XX a. tarpukariu kaimas buvo Rokiškio apskrityje. 1941 m. čia ėmė kurtis partizanų būrys.

2002 m. patvirtintas Svėdasų herbas.

Žymūs žmonės

Nuo Svėdasų yra kilęs rašytojas kanauninkas Vaižgantas (1869–1933), aprašęs legendą apie Svėdasų bažnyčios varpą „Alaušo varpas“. Jam miestelyje 1937 m. pastatytas paminklas (skulptorius Bernardas Bučas, architektas Feliksas Vizbaras).


Renginiai Svėdasuose
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652