Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

ŠešuoliaiŠešuoliai – miestelis Ukmergės rajone, 6 km į pietus nuo Ukmergės-Molėtų kelio. Urbanistikos paminklas (nuo 1969 metų). Stovi medinė Šešuolių Šv. Juozapo bažnyčia (pastatyta 1751 m., su XVIII a. varpine šventoriuje), yra kapinės, stovi Laisvės paminklas (nuo 1989 m.), paminklas „Karžygys“ (nuo 2004 metų), Šešuolių pagrindinė mokykla, biblioteka, paštas, 2 parduotuvės, medicinos punktas, Šešuolių ugniagesių komanda, girininkija (Dvarniniuose). Veikia 2 buitinės technikos prekybos, buitinės technikos remonto, medienos perdirbimo įmonės. Įsikūrusi seniūnijos kaimų bendruomenė (nuo 2002 metų). Vakaruose yra Šešuolių dvaras (Dvarniniuose), telkšo Šešuolių ežeras, iš jo išteka Šešuola (kairysis Siesarties intakas). Šešuolių miške stūkso akmuo su ženklais ir skaičiais (archeologijos paminklas).
Minimi nuo 1334 metų, kai Šešuolių ir Dubingių apylinkes nusiaubė kalavijuočiai. 1398–1420 m. minimas Šešuolių kaimas, 1478 m. Šešuolių dvaras, 1539 m. – Šešuolių valsčius. 1567 m. įsteigta Šešuolių bažnyčia ir miestelis. Miestelio steigėjas – vyskupas Valerijonas Protasevičius, kuris 1561 m. iš Vilkmergės pavieto bajoro V. Jesmano nupirko Šešuolių ežerą ir vėliau įsteigė miestelį. 1656 m. miestelis smarkiai degė.

XX a. tarpukariu buvo valsčiaus centras, 1923 m. 40 sodybų gyveno 317 žmonių. „Pavasario“ draugija miestelyje buvo įsteigusi biblioteką (apie 1000 knygų). Dvare buvo gražūs rūmai, biblioteka, spirito varykla, ūkis. II pasaulinio karo metu vokiečiai sušaudė visus miestelio žydus.

2004 m. minint 670-ąsias Šešuolių metines pastatytas paminklas „Karžygys“.

Pavadinimo kilmė

Miestelio vardo kilmė – hidronimiška, kilusi nuo upėvardžio Šešuola daugiskaitos. Tačiau tarmiškai dar ir dabar miestelis vadinamas Šašuoliai (o upelis – Šašuola). Sprendžiant dėl norminės vietovardžio lyties, nuspręsta vadovautis istoriniais šaltiniais, kurie rodo, kad senesnė forma buvusi su pirmąja balse e, pvz., Kryžiuočių ordino kronika 1375 m. mini Sessolen, 1478 m. rašoma Scheszule, XVII a. viduryje lenk. Szeszuli, XIX a. pabaigoje rus. Шешолы ir Шешоли. Forma su pirmąja balse a aptinkama nuo 1507 m., bet randama žymiai rečiau. Gali būti, kad ji atsirado dėl slavų kalbų įtakos, kuriose garsas ša pasitaiko gerokai dažniau nei še.

[taisyti] Laisvės paminklas

1918 m. Lietuvos nepriklausomybei paminėti mokytojas Pranas Lunskis su gyventojų pritarimu suprojektavo paminklą. Lėšas aukojo ūkininkai, amatininkai, moksleiviai, parapijiečiai ir paminklas pastatytas 1935 ar 1936 metais miestelio aikštėje. Čia vykdavo šventiniai minėjimai, gegužinės, sekmadieniais po mišių grieždavo orkestras, šokdavo jaunimas. Iš toliau atvykę ūkininkai po pamaldų ant žolės išsitiesę staltieses, vaišindavosi su kaimynais ir giminėmis iš namų atsivežtu maistu. 1951 m. vietos valdžios nutarimu paminklas traktoriais nugriautas ir užkastas. 1989 m. atkastos paminklo liekanos, bet suniokoto paminklo restauruoti nepavyko. Veprių skulptorius Viktoras Žentelis pagal surastas detales ir senas nuotraukas atkūrė paminklą, kuris pastatytas 1989 m. lapkričio 20 dieną ankstesnėje vietoje.


Renginiai Šešuoliuose
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652