Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

SalamiestisSalamiestis – miestelis Kupiškio rajone, į pietryčius nuo Vabalninko. Stovi Šv. Antano Paduviečio bažnyčia (nuo 1820 m.), medinė Salamiesčio evangelikų reformatų bažnyčia (nuo 1830 metų), išlikęs Salamiesčio dvaras, yra pagrindinė mokykla, paštas. Netoliese teka Pyvesa.
XVI a. Salamiestis priklausė Jurgiui Astikui. Tai patvirtina dokumentų sąrašas, kuriame nurodoma, kad 1584–1589 m. Kristupas Radvila bylinėjosi dėl Astikų skolų – įkeistų Alantos, Naujamiesčio (arba Salamiesčio), Agluonos, Apaščios dvarų. Astikų Naujamiestis turbūt buvo įkurtas XVI a. pirmoje pusėje, vėliau vadintas dviem vardais – Naujamiesčiu arba Salamiesčiu. Prieš 1583 m. pastatyta evangelikų reformatų bažnyčia, 1595 m. prie jos buvo mokykla. 1628 m. Salamiestyje buvo 38 dūmai, 1673 m. gyveno 37 šeimos.
Salamiestis ne kartą buvo įkeistas: 1673 m. vietovė 4 metams buvo įkeista Biržų komendantui Karoliui Karlikui, vėliau – Ukmergės seniūnui Marikoniui.
1678 m. Salamiesčio inventoriuje aprašytas dvaras ir miestelis. Dvarui priklausė 28 kaimai ir vienkiemiai.
Pirmoji Salamiesčio katalikų koplyčia pastatyta 1690 m. 1732 m. minima maža šiaudais dengta bažnytėlė.
1811 m. Biržų kunigaikštystę, kuriai priklausė Salamiestis, įsigijo Juozapas Tiškevičius.
1818 m. Salamiestyje buvo įkurta Vabalninko bažnyčios filija. Kunigo Mykolo Dirvianskio rūpesčiu, grafienės K. Marikonienės ir parapijiečių lėšomis 1815–1820 m. pastatyta dabartinė akmenų mūro bažnyčia. 1889 m. įrengti vargonai, 1891 m. – didysis altorius. Per Pirmąjį pasaulinį karą į Rusiją išvežti 3 varpai. Parapija įsteigta po Antrojo pasaulinio karo.
1954–1963 m. Salamiestis buvo apylinkės centras. 1968 m. prijungtas Salamiesčio kaimas.

Dvaras

Dauguma dvaro statinių pastatyti XIX a. 3–6 dešimtmečiais. Klasicizmo formas turintys rūmai pastatyti sodybos centre, kelių susikirtime, fasadas nukreiptas į kelią Vabalninkas–Kupiškis, link kurio vedė lapuočių medžių alėja. Rūmai stačiakampiai, vieno aukšto, stogas keturšlaitis. Fasade – keturių kolonų portikas, neaukštas, primena paprastą dvišlaitį prieangį. Jo kolonas į viršų kiek siaurėja, tačiau neturi kapitelių ir nėra kanoninių proporcijų. Langai po du atskirti rustuotų menčių. Pastogėje nesudėtingos formos karnizas – jo originalios dalys šiandien išlikę tik galiniuose fasaduose.

Salamiesčio dvaro kumetynas, svirnas, alaus bravoras apie 1850 m. buvo pastatyti iš plūkto molio blokų. Cokolis iš akmens mūro. Fasadai papuošti rustuotomis mentėmis ir langų apvadais. Svirno galiniame fasade buvo dvi kolonos. Arčiau kelio stovėjo neišlikęs didelis grūdų sandėlis. Kitame sodybos gale, aukščiausioje vietoje, apie XIX a. vidurį iš lauko akmenų buvo sumūrytas vėjo malūnas profiliuota kepure.


Renginiai Salamiestyje
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652