Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

Rumšiškės

Rumšiškių herbas

Rumšiškės – miestelis prie Kauno marių, Kauno marių RP, Kaišiadorių rajono vakaruose. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Garsėja Lietuvos liaudies buities muziejumi (atidarytas 1974 m.), kuris yra didžiausias ir žymiausias tokio pobūdžio muziejus Lietuvoje (yra Lietuvos etnografinių krašto regionų architektūros, kultūros, buities eksponatų). Yra medinė Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia (pastatyta 1860 m., perkelta 1959 m. su varpine), poeto Jono Aisčio muziejus, A. Baranausko vidurinė mokykla, paštas, turizmo informacijos centras. Prie miestelio yra sengirė, vakaruose į Kauno marias įteka Praviena, yra poilsiavietės prie marių kranto, neeksploatuojamas žvyro telkinys.
Kadaise buvusi svarbus gynybos centras, vietovė minima nuo 1382 metų (kryžiuočių kelių aprašymuose, kuriuos parašė Vygandas Marburgietis). 1387 m. minima kaip kaimas, 1557 m. kaip miestelis. 1791 m. gruodžio 12 d. Stanislovas Augustas suteikė laisvojo miesto teises ir herbą, bet jau 1792 m. viduryje savivalda buvo panaikinta pakitus politinei padėčiai.

1775 m. karalius Stanislovas Augustas sudarė valstybinę komisiją, kuri pavedė talentingam matematikui Pranciškui Norvaišai vadovauti Nemuno slenksčių ties Rumšiškėmis valymui nuo akmenų. Jo iškviesti narai iš Anglijos, iškėlę didžiausius akmenis, daug prisidėjo prie laivybos pagerinimo. Gerokai vėliau (1890 m.) nemažai iš rėvų iškeltų akmenų buvo panaudota Kauno tvirtovės statybai.

Senąsias Rumšiškes sovietai sunaikino: sudegino kai statė Kauno HE, jos liko Kauno marių dugne. Paniro ir Rumšiškių piliakalnis. Dabartinės Rumšiškės – naujai pastatytas miestelis, iš senojo liko tik Rumšiškių bažnyčia. 1998 m. rugsėjo 14 d. Prezidento dekretu patvirtintas miestelio herbas.

Pavadinimo kilmė

Miestelio vardas kilęs nuo pavardės Rumša (ar Rumšas, Rumšys), pridėjus vietovardžiams būdingą priesagą -iškės.

Žymūs žmonės

Rumšiškėse kurį laiką mokėsi poetas Antanas Baranauskas (1835–1902), kuriam čia pastatytas paminklas (pakeliui nuo bažnyčios link marių pakrantės; dailės ir istorijos paminklas). Miestelio kapinėse, į dešinę nuo koplyčios palaidotas poetas Jonas Aistis (1904–1973; perlaidotas 2000 metais).


Renginiai Rumšiškėse
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652