Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

Rozalimas

Rozalimo herbas

Rozalimas – miestelis Pakruojo rajone, prie kelio Pakruojis–Smilgiai. Seniūnijos centras. Pietrytiniu Rozalimo pakraščiu teka Daugyvenės upė, šiauriniame pakraštyje – gražus pušynas. Rozalimas yra urbanistikos paminklas su unikalia medine architektūra ir netaisyklingos formos aikšte. Stovi medinė Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčia (nuo 1794 m.), bažnyčios varpinė (XVIII a.), Nepriklausomybės paminklas. Rozalime yra vidurinė mokykla, vaikų darželis su laikinosios globos grupe, senelių globos namai, paštas, Pakruojo ūkininkų kredito unijos filialas, vaistinės „Camelia“ filialas, ambulatorija, 2 parduotuvės, 2 alaus barai, girininkija, kultūros namai, biblioteka. Stūkso du akmenys „su dubeniu“ (archeologijos paminklai).
Manoma, kad gyvenvietė išaugo greta Padubysio dvaro, minimo XVII amžiuje. Rozalimas raštuose pirmą kartą paminėtas 1767 m. Klovainių bažnyčios metrikų knygoje. Spėjama, kad tais metais Rozalime buvo pastatyta Švč. Mergelės Marijos vardo medinė bažnyčia ir įsteigta parapija.

Gyvenvietė sparčiai augo XIX a antroje pusėje. 1868 m. Rozalime buvo 299 gyventojai, 2 krautuvės, 2 užeigos, užeiga („traktierius“), vyninė, policijos nuovada, valsčiaus valdyba, rusiška liaudies mokykla. 1897 m. miestelyje gyveno 549 (265 žydai) gyventojai, veikė malūnas, 23 krautuvėlės. 1912 m. buvo apie 700 gyventojų, 20 krautuvių, sinagoga, vaistinė. 1938 m. gyventojų skaičius pasiekė 800, o 1959 m. beliko tik 551 gyventojas, kadangi buvo išžudyti žydai. Po to gyventojų skaičius dėl aplinkinių vietovių melioracijos pradėjo augti. 1999 m. Rozalime buvo 985 gyventojai.

Sovietmečiu Rozalimas buvo apylinkės ir kolūkio „Į šviesią ateitį“ centras. Miestelyje buvo vidurinė mokykla, vaikų lopšelis-darželis, ambulatorija, 25 vietų ligoninė, vaistinė, buitinio gyventojų aptarnavimo paviljonas, pašto skyrius, taupomoji kasa, zoniniai kultūros namai, bibliotekos filialas, girininkija, 2 parduotuvės, pieninė, kelių remonto punktas.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę (1990) Rozalimas tapo seniūnijos centru. 1996 m. patvirtintas miestelio herbas.

Pavadinimo kilmė

Miestelio vardo kilmė nėra aiški. Gali būti, kad jis dirbtinai sudarytas iš Padubysio dvaro savininko Drabišiaus žmonos vardo Rozalija. Tai atsitikę po to, kad 1755 m. paveldėję Padubysio dvarą Drabišiai (Adomas ir žmona Rozalija Belozaraitė) įsteigė bažnyčią ir būsimą miestelį pavadino Rozalimu. Kadangi 1738 m. dabartinio Rozalimo vietoje gyvenvietės dar nebūta, todėl galima manyti, kad pavadinimas atsirado vėliau. Tačiau veikiausiai pirmesnioji pavadinimo lytis buvo Rozalinas, taip jis minimas iki pat XIX a. pabaigos. Toks miestelio vardo variantas labiau būdingas vietoms, kuriose buvo didesnė slavų kalbų įtaka. XX a. 1-ojoje pusėje miestelis minimas kaip Razalimas.

Žymūs žmonės

Miestelyje mirė ir buvo palaidotas liaudies skulptorius Jonas Danauskas (1861–1937). Čia yra nuo XIX a. pabaigos išlikusių jo koplytstulpių.


Renginiai Rozalime
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652