Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

OnuškisOnuškis – miestelis Trakų rajone, apie 30 km į pietvakarius nuo Trakų; seniūnijos centras. Urbanistikos paminklas. Miestelyje yra Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia (pastatyta 1829 m.), Onuškio vidurinė mokykla, kultūros namai, ligoninė, biblioteka, paštas, vaikų darželis, vaistinė, girininkija.
1505 m. Onuškyje pastatyta bažnyčia, 1511 m. minimas Onuškio dvaras (manoma, įkurtas dar XV a. pabaigoje ar XVI a. pradžioje Skundonių kaimo žemėse). 1524 m. Žygimantas Senasis suteikė jo savininkui privilegiją kurti miestelį, rengti savaitinius turgus ir laikyti smukles. Pirmoji bažnyčia minima 1526 m. Manoma, kad ji XVI a. pabaigoje priklausė evangelikams reformatams. 1567 m. Onuškis gavo privilegiją mugėms. 1613 m. Onuškis pažymėtas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapyje. 1683 m. gavo teisę prekymečiams. XIX a. pradžioje sudegė senoji bažnyčia, ir toje pačioje vietoje dvarininko K. Šetkevičiaus rūpesčiu 1823–1829 m. pastatyta dabartinė plytų ir akmenų mūro bažnyčia.

XIX a. Onuškis – valsčiaus centras, veikė didelė spirito varykla, lentpjūvė, pradinė mokykla, vyko turgūs ir prekymečiai. Po 1863 m. sukilimo Onuškio dvaras buvo caro valdžios konfiskuotas ir padovanotas grafui Olsufjevui. Tarpukariu ir vėliau (iki 1950 m.) Onuškis tebebuvo valsčiaus centras.

1993 m. birželio 14 d. bažnyčios šventoriuje palaidoti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, 1941 m. tremtinio Donato Malinausko, jo žmonos ir sesers, mirusių Altajuje, palaikai.

Pavadinimo kilmė

Miestelio pavadinimas – asmenvardinės kilmės. Kryžiuočių karo kelių aprašymuose minimas Ywanendorf, o netoli jo – ir Hannusdorf, nors ir keista, kodėl šie kaimai minimi pakeliui iš Merkinės pro Perloją link Šalčininkų, kadangi dabar Onuškis yra pastebimai nutolęs nuo šio kelio (keliaujant palei Merkį šiaurės rytų kryptimi, gaunasi nemažas lankstas į šiaurę). Šie du kaimai gali būti verčiami kaip Ivano ir Hanuso kaimai (vok. Dorf reiškia „kaimas“) – tai rodo, kad XIV a. pabaigoje šiuose kraštuose jau būta Ivanų ir Hanusų.

Hanuso vardo lietuviškas atitikmuo būtų Onusas. Pasakojama, kad dvaro trobesiai XV–XVI a. esą pastatyti ant baudžiauninko Anuso (Hanuso) žemės. Todėl galima teigti, kad bet kuriuo atveju (Ivano ir Hanuso ar Onuso) miestelio vardas kilęs nuo vardo Jonas fonetinio varianto.

Miestai, su kuriais Onuškis yra užmezgęs partnerystės ryšius:
* Laškų valsčius, Lenkija.


Renginiai Onuškyje
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652