Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

Mielagėnai

Mielagėnų herbas

Mielagėnai – miestelis Ignalinos rajone, į pietryčius nuo Ignalinos. Seniūnijos centras, yra Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia (pastatyta 1790 m.; su varpine ir tvora yra architektūros paminklas), Mielagėnų pagrindinė mokykla, globos namai, paštas, dvi parduotuvės, kapinės. Prateka Kančiogina.
1656 m. Mielagėnų dvaro savininkas buvo Fabijonas Roličius-Kochanskis. 1736 m. dokumentai rodo, kad Paliesiaus, Mielagėnų ir Krikonių dvarų savininkai buvo Livonijos taurininkai Justina ir Kazimieras-Petras Kublickai. 1768 m. Mielagėnams buvo suteikta valdovo (Stanislovo Augusto, Lietuvos didžiojo kunigaikščio, Lenkijos karaliaus) privilegija. XVIII a. 2-ojoje pusėje jau minima Mielagėnų bažnyčia.

Po baudžiavos panaikinimo Mielagėnai tapo valsčiaus centru.

Mielagėnai 1905 m. laikraštyje „Vilniaus žinios“ (Nr. 187, p. 3) trumpai apibūdinami taip:

* „Mielagėnų (Švenčionių pav., Vilniaus gub.) miestelis nelabai didelis, gyventojų bus apie 400. Yra mūrinė graži bažnyčia, valsčiaus valdyba, mokykla, monopolis, arbatnamis, 2 aludi ir 9 žydų sąkrovos. Apygardoje kaimiečiai užsiima žemės ūkiu ir medinių indų dirbimu. Parduoda juos Vydžiuose, Švenčionyse per šv. Kazimierą. Dabar, kada pabrango medis, ši pramonė jau mažinasi, žmonės ieško uždarbio po miestus dirbtuvėse ir fabrikuose“.

XX a. tarpukariu miestelis buvo žinomas kaip Melagėnai ir buvo okupuotas lenkų armijos.

Švenčionių apskritis ir Mielagėnų valsčius egzistavo iki 1950 m. vasaros, kuomet Lietuvoje buvo sudaryti smulkūs rajonai, ir Mielagėnai tapo Mielagėnų apylinkės centru Ignalinos rajono sudėtyje. Nuo 1995 m. Ignalinos ir gretimi rajonai tapo pavaldūs įsteigtai Utenos apskričiai, o Švenčionių rajonas įjungtas į Vilniaus apskritį.

2008 m. patvirtintas Mielagėnų herbas.

Šnekta

Mielagėnų šnekta priklauso rytų aukštaičių vilniškių tarmei. Ją 2006 m. išsamiai aprašė Vytautas Kardelis knygoje „Mielagėnų apylinkių tekstai“.


Renginiai Mielagėnuose
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652