Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

Maišiagala

Maišiagalos herbas

Maišiagala – miestelis Vilniaus rajone, pusiaukelėje iš Vilniaus į Širvintas. Seniūnijos centras. Netoliese teka Dūkštos upelis. Maišiagaloje yra Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia (pastatyta 1865 m.), dvi vidurinės mokyklos (kun. J. Obrembskio ir Ldk Algirdo), paštas, stūkso Maišiagalos piliakalnis.
Tai labai sena gyvenvietė, minima nuo XIII amžiaus vidurio (1254 m. Prūsijos analuose). 1365 m. minima Maišiagalos pilis, kurią teutonai sudegino 1390 m.

XVIII a. pabaigoje Maišiagala buvo gavusi miesto teises, tačiau carinė Rusija jas panaikino. Gyventojai dar XIX a. pradžioje kovojo dėl savivaldos, tačiau nesėkmingai. XX a. tarpukariu miestelis vadinosi Maišiogala ir buvo okupuotas lenkų.

1994 m. kovo 29 d. Prezidento dekretu patvirtintas Maišiagalos herbas.

1995 m. gegužės 20 dieną prezidentas Algirdas Brazauskas ir premjeras Adolfas Šleževičius kartu su Latvijos atstovais pasirašė Lietuvai nenaudingą memorandumą dėl Lietuvos ir Latvijos sienos Baltijos jūroje. Tam pasipriešino ne tik opozicija, bet ir Užsienio reikalų ministerija. Vėliau, 1996 m. lapkričio 13 dieną A. Brazauskas paskelbė dekretą, kuriuo netiesiogiai atšaukė savo parašą po šiuo memorandumu.

Pavadinimo kilmė

Manoma, kad miestelio vardas yra kilęs nuo asmenvardžio Maišys ar Maišelis, pridėjus galūne -gala („galas, kraštas“).

Liaudies etimologijoje teigia, kad statant piliakalnį, vienam žmogui nešant maišą į kalną plyšo maišo galas jis ir sušuko „Maišo galas!“

Piliakalnis

Maišiagalos piliakalnyje rasta apie 20 varpinių ir ankštinių kultūrų rūšių ir porūšių grūdų: žieminių ir vasarinių rugių, žieminių ir vasarinių kviečių, kelių porūšių miežių, taip pat avižų, sorų, grikių, lęšių, žirnių, pupų, vikių, šiek tiek kanapių. Iš to galima manyti, kad čia buvo verčiamasi įvairia augalininkyste. Kartu su grūdais rasta medinių indų liekanų.

Tarp XIV a. sunaikintos pilies degėsių rasta 20 avių, kelių ožkų, kitų naminių gyvūnų liekanos. Tikriausiai gresiant antpuoliui, į pilį buvo suginta netoliese besiganiusi banda, o gaisro metu gyvuliai užduso ir sudegė.

Piliakalny taip pat rasti trys geležiniai noragai, kurių vienas priklausė vienadančiam arklui, o du – dvidantei žagrei. Be to, rastas žemdirbystės įrankių komplektas: trys geležiniai dalgiai ir keturi geležiniai pjautuvai (dideli, smarkiai išlenkti, labai siauromis, išdilusiomis geležtėmis).

Žymūs žmonės

Nuo Maišiagalos kilęs lietuvių renesanso publicistas Mykolas Lietuvis (1490–1560).


Renginiai Maišiagaloje
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652