Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

KurtuvėnaiKurtuvėnai – miestelis Šiaulių rajono pietvakariuose, šalia kelio Šiauliai–Užventis, Kurtuvėnų kalvyne. Yra Šv. Jokūbo bažnyčia (pastatyta 1796 m.), Kurtuvėnų regioninio parko direkcija, pradinė mokykla, paštas, Kurtuvėnų piliakalnis, dvaras su parku, Dambos ežeras, žirgynas ir jojimo paslaugų centras, įsikūręs buvusiose Pliaterių arklidėse. Aplink miestelį gausu žuvininkystės tvenkinių (beveik 100). Link Šiaulių nutiestas dviračių takas. Į šiaurę nuo miestelio tvyro Kurtuvos ežeras ir Ventos–Dubysos kanalas, iškastas 1825–1831 m. Miestelyje vyksta daug kultūrinių renginių – švenčiamos Užgavėnės, Velykos, šv. Jokūbo atlaidai (paskutinį liepos sekmadienį), Kalėdos ir kt. Netoli miestelio yra Kurtuvėnų kaimas, įkurtas Kurtuvėnų kraštovaizdžio draustinis.
Kur­tu­vė­nų apy­lin­kė­se gy­ven­ta jau vė­ly­va­ja­me ak­mens am­žiu­je (III–­II tūkst. pr. m. e.)., šios vie­tos ne­ap­leis­tos ir žal­va­rio bei ge­le­žies am­žiais. XIV–­XVI a. te­ri­to­ri­ja tarp Ven­tos ir Du­by­sos pri­klau­sė is­to­ri­nei že­mai­čių Kni­tu­vos že­mei.

1495 m. pa­sta­ty­ta pir­mo­ji Kurtuvėnų baž­ny­čia ir įkur­ta pa­ra­pi­ja.

Sovietmečiu Kurtuvėnai buvo Kurtuvėnų apylinkės centras (1950–1981 m.).

[taisyti] Dvaras

Miestelyje yra Kurtuvėnų dvaro ansamblis. Dvaras – vienas pirmųjų XV a. Lietuvoje susikūrusių dvarų. Dvaras ir parkas žinomas nuo 1495 m. Ba­jo­rų so­dy­ba iš­au­go į tur­tin­gą dva­rą, kuris dau­giau nei 450 metų bu­vo re­gio­no eko­no­mi­nis ir kul­tū­ri­nis cen­tras. Paskutinieji dvaro valdytojai grafai Pliateriai-Ziberkai įrengė dešimtis tvenkinių. Arklidėse veikia jojimo paslaugų centras, o dvaro oficinos pastate įsikūrusi regioninio parko direkcija. Kurtuvėnų dvarvietę supa senas geometrinio-peizažinio planavimo parkas.

Vertingiausias dvaro pastatas yra medinis dviejų aukštų svirnas, statytas XVIII a. pabaigoje. Dvaro svirnas įtrauktas į Lietuvos kultūros vertybių registrą. Svirnas pastatytas 1792-1796 m. Jame dvarininkai rengdavo pokylius, spektaklius, bet kartu buvo laikomi ir grūdai. Iki šiol išlikusiame mediniame dvaro svirne buvo įrengtas teatras, kuriame vaidino baudžiauninkai. Per II pasaulinį karą buvo įsikūręs vokiečių kariuomenės štabas, o išplėštos antrojo ir trečiojo aukštų perdangos naudotos apkasams sutvirtinti. Po nepriklausomybės atgavimo pastatas restauruotas, tačiau 2001 m. rugpjūčio 1 d. naktį sudegė, o 2006 m. visiškai atstatytas pagal autentišką projektą, nepanaudojus nė vienos vinies.


Renginiai Kurtuvėnuose
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652