Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

Kruonis

Kruonio herbas

Kruonis – miestelis Kaišiadorių rajone, prie Kruonės upelio. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Urbanistikos paminklas. Yra Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčia (pastatyta 1626 m.), išlikęs buvęs bazilijonų vienuolynas, pilies liekanos, veikia Kruonio vidurinė mokykla, paštas. Buvusi smuklė yra architektūros paminklas.

Kruonis labiausiai žinomas savo vandens jėgaine (AB „Lietuvos energija“ filialas), kuri pradėta statyti 1984 m. už 3 km į šiaurę nuo miestelio, Kruonio viensėdyje. Ji yra susijusi su Ignalinos atomine jėgaine, kuriai sutrikus pajungiamas elektros energijos tiekimas iš Kruonio jėgainės.
Manoma, kad LDK laikais čia jau buvęs dvaras, kuriame karalius Kazimieras 1472 m. pastatydinęs koplyčią. Iki 1588 m. pastatyta stačiatikių cerkvė. Vietovė pažymėta 1613 m. Lietuvos žemėlapyje (tikriausiai, jau buvo gerai žinoma). Dvarininkas Teodoras Bogdanas Oginskis 1610–1626 m. čia pastatydino pirmąją Lietuvoje unitų bažnyčią, po kelerių metų įkurtas ir unitų vienuolynas. Miestelis išaugo XIX amžiuje. Kruoniečiai aktyviai dalyvavo 1863-1864 m. sukilime. Už dalyvavimą sukilime daug miestelio gyventojų ištremta į Rusiją, o į jų vietą atkelti rusai kolonistai.

1923 m. Kruonio miestelyje buvo 90 ūkių (kiemų) ir 495 gyventojai, Kruonio Naujajame kaime - 40 ūkių (kiemų) ir 243 gyventojai. 1926 m. miestelio pakraštyje pastatyta medinė stačiatikių Kruonio Dievo Motinos Globėjos cerkvė (Покровская церковь).

1946 m. veikė garinis malūnas, avikailių raugykla, lentpjūvė, progimnazija.

1944 m. balandį prie Kruonio raudonųjų banditų nužudytas stačiatikių Pabaltijo egzarchas, Lietuvos ir Vilniaus metropolitas Sergijus Voskresenskis. 1944 m. rudenį miestelyje įsteigtas valsčiaus NKVD (milicijos) skyrius ir stribų būrys iš 25 žmonių.

2007 m. gegužės 9 d. LR prezidento dekretu patvirtintas Kruonio herbas.

Pavadinimo kilmė

Kadangi miestelis išsidėstęs prie Kruonės upelio, todėl ir susiformavo toks jo pavadinimas. Istorikas Mykolas Balinskis miestelio pavadinimą kildino iš senovinio Nemuno upės pavadinimo Chronus, kuris minimas Vakarų raštuose, bet ši versija mažai tikėtina.Renginiai Kruonyje
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652