Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miesteliai

Karmėlava

Karmėlavos herbas

Karmėlava – miestelis Kauno rajone, kairiajame Neries krante, prie kelio Kaunas–Jonava. Seniūnijos centras. Miestelyje stovi medinė Šv. Onos bažnyčia (nuo 1945 m.), veikia Kauno oro uostas, kapinės, B. Buračo vidurinė mokykla, paštas. Stūkso Karmėlavos piliakalnis, ant kurio sovietmečiu karininkai pastatė gyvenamąjį namą. Nuo piliakalnio atsiveria plati Neries slėnio panorama. Greta miestelio yra mažesnė gyvenvietė – Karmėlava II.
Istorija

Tai viena seniausių Lietuvos gyvenviečių. Karmėlavą 1387 m. įkūrė LDK kunigaikštis Jogaila. Vietovė minima XIV a. pabaigos kryžiuočių kelių aprašymuose, kuriuose vadinama Kremilow. 1529 m. minimas Karmėlavos miestelis ir Karmėlavos bažnyčia. 1549 m. Karmėlavos dvaras atiteko Barborai Radvilaitei. Kai kurie XVIII a. šaltiniai nurodo, kad apie 1600 m. ant Karmėlavos piliakalnio buvusi pilis, naudota kaip reprezentacinis rūmas. Karmėlava pažymėta 1613 m. pirmajame LDK žemėlapyje. 1663 m. minima parapinė mokykla (atkurta 1777 m.).

1792 m. kovo 17 d. paskutinis Lenkijos ir Lietuvos valstybės karalius Stanislovas Augustas suteikė miesteliui Magdeburgo teises ir herbą. 1918 m. buvusiame Karmėlavos dvare įsteigta mergaičių ūkio ir namų ruošos mokykla. 1998 m. lapkričio 24 d. Prezidento dekretu patvirtintas naujasis miestelio herbas, kuriame pavaizduotos dvi lašišos.

Pavadinimo kilmė

Tiksli Karmėlavos vardo kilmė neaiški. Priesaga -ava yra slaviškos kilmės, bet tikriausiai susiformavusi vėliau nei šaknis. Istorikai mano, kad pastaroji kilusi nuo pavardės Kurmis ar Kurmelis, bet nežinia, kodėl šaknyje pasikeitė raidė u į raidę a. Kitų teigimu, tai sudurtinis kuršių ir jotvingių vietovardis, reiškiantis kuršių kraštą, bet šakninio balsio kaita vistiek išlieka neaiški. Gali būti, kad šaknis karmėl- siejasi su karmelitais.

Liaudies etimologijoje pasakojama legenda apie merginą, kuri labai patiko karaliui. Tas ją pakvietė į savo pilį ir žadėjo vesti, bet užuot laikęsis pažado, uždarė merginą pilies bokšte. Tada mergina verkė ir vis guodėsi – „Karalius melavo…“ „Karalius melavo…“

Oro uostas

Nuo 1988 m. Karmėlavoje veikia Kauno oro uostas, 2000 m. čia įkurtas Baltijos valstybių oro erdvės stebėjimo ir kontrolės centras. Karmėlavoje surenkama radarų informacija apie oro erdvę virš Baltijos šalių siunčiama į NATO jungtinių oro operacijų centrą Vokietijoje.

Kapinės

Karmėlavos kapinės yra į vakarus nuo gyvenvietės, užima 82 ha. Tai pagrindinės Kauno miesto gyventojų kapinės, veikiančios nuo 1985 m. Kasmet čia palaidojama apie 1000 mirusiųjų.


Renginiai Karmėlavoje
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652